Šiuo metu Šilutės pagrindiniame fonde yra saugoma bemaž 4 tūkst. fotografijų bei atvirukų, taip pat apie 5 tūkst. negatyvų. Sukaupta vaizdinė medžiaga išskirtinai atspindi Klaipėdos krašto, o taipogi Pamario karšto praeities įvykius bei gyvensenos detales. Vertingiausiomis laikomos XIX a. pabaigą siekiančios fotografijos, iš kurių pirmiausiai reikia išskirti senųjų mažlietuvių portretų rinkinį, tapusį neįkainojamu šaltiniu Mažosios Lietuvos etnografijos tyrinėtojams.

 

Pastarosioms savo verte nedaug nusileidžia Šilutės miesto senąjį urbanistinį paveldą fiksuojančios unikalios XX a. pradžios fotografijos. Iš jų būtina paminėti garsiuosius Šilutės turgų, į kuriuos pamario gyventojai galėjo atplaukti valtimis, vaizdus. Be Šilutės ir Klaipėdos miestų, muziejaus fonde sukaupta nemažai prieškarinių atvirukų su Klaipėdos krašto miestelių, tokių kaip Priekulės, Kintų, Juodkrantės, Rusnės, Pagėgių, katyčių ir kt. vaizdais. Taip pat gausu Tilžės, Gumbinės, Karaliaučiaus bei Įsručio miestams skirtų atvirukų. Verta paminėti, kad 1990 m. kaunietis kolekcionierius A. Žalionis muziejui padovanojo vertingą 1923 m. sausio mėn. įvykius Klaipėdos krašte menančių nuotraukų rinkinį.

 

Iš ankstyvojo pokario fotografijų savo verte pirmiausia išsiskiria etnologo prof. V. Miliaus XX. a. šeštojo dešimtmečio mokslinių ekspedicijų į Rusnės salą metu darytų nuotraukų komplektas, taip pat pokarinius mažlietuvių gyvensenos bruožų likučius įamžinusios fotografijos.

 

Nemaža dalis Šilutės muziejuje saugomų vertingų fotografijų ir atvirukų buvo publikuotos (žr. D. Kaunas, Mažosios Lietuvos veidai ir vaizdai, V., 2000; Šilutė atvirukuose ir fotografijose, Klaipėda, 2003). Reikia paminėti, kad nuo 2003 m. Šilutės muziejus pradėjo kurti virtualų vaizdo archyvą „Šilutės kraštas ir žmonės senose fotografijose“.

Close Menu
Pakeisti dydį
Kontrastas