Paroda „KLAIPĖDOS KRAŠTO SIMBOLIAI EMALYJE“

Paroda „KLAIPĖDOS KRAŠTO SIMBOLIAI EMALYJE“

 

Parodoje eksponuojama Kintų Vydūno kultūros centro retrospektyvinė 20 metų emalio meno kolekcija  „Pamario ženklai“. Nuo 2003 metų, tradiciškai, kasmet Kintuose organizuojama profesionalių emalio meno kūrėjų stovykla-laboratorija, kurių metu menininkai kuria karštojo emalio miniatiūras. Po vieną kūrinį palieka emalio meno galerijai.  Per šį laikotarpį jau sukaupta iki 300 darbų kolekcija, kurioje užfiksuoti Pamario krašto simboliai, istoriniai įvykiai, patirtos emocijos reziduojant Kintuose.

Parodoje eksponuojami 41 autoriaus 68 emalio kūriniai ir kompozicijos, kuriose atsispindi Klaipėdos krašto ir Mažosios Lietuvos tematika. Tai 20 – ties kūrybinių vasaros stovyklų atspindys,  ir tarptautinės komandos kūrybinis rezultatas. Kolekcija unikali savo tematika ir medžiagiškumu. Karštojo emalio technika gana reta tarp menininkų dėl technikos sudėtingumo ir subtilumo, bet labai patraukli tiek kūrėjui, tiek žiūrovui, nes metalo ir emalio medžiagų susiliejimas tūkstančio laipsnių temperatūroje atneša tiek kompozicinį, tiek spalvinį netikėtumą.

Iš organizatorių pusės smagu matyti, kaip menininkų patirti įspūdžiai keliaujant po pamario vietoves, su gidais aplankant bažnyčias, tiltus, dvarus, muziejus, plaukiant istoriniais laivais per Kuršių marias, kopiant Neringos kopomis, vaikštant Klaipėdos piliavietės ir senamiesčio grindiniu, sugula detalėmis, spalvomis į emalio miniatiūras ar į skulptūrines kompozicijas.

Klaipėdos kraštas istoriniu laiku garsėjo metalo amato meistryste, todėl ši unikali emalio meno kolekcija „Pamario ženklai“ natūraliai įsilieja į Klaipėdos krašto paveldo sklaidą ir amato tęstinumą.

Ši istorinė emalio meno kolekcija Kintų Vydūno kultūros centre sukaupta išskirtinai Šilutės rajono savivaldybės ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos projektų finansavimo dėka. Ją kas kart galite išvysti apsilankę Kintų Vydūno kultūros centro emalio meno galerijoje.

 

Kviečiame užsukti!

 

 

Rita Tarvydienė

Kintų Vydūno kultūros centro direktorė

 

 

 

„Paroda „Klaipėdos krašto simboliai emalyje“, yra tematiškai sutelkta ir aukšto meninio lygio. 2023-ais, Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečio jubiliejaus metais, ji bylos apie Kintų Vydūno kultūros centro tarptautinės emalio meno laboratorijos prestižą tarp menininkų bei dvidešimt metų vykdomo projekto „Pamario ženklai“ įnašą į Lietuvos kultūrinį gyvenimą. Dalis jo dalyvių, ir iš Lietuvos, ir iš užsienio, būna metalo meno studijas baigę menininkai, kurių kūrybinėse biografijose emaliui tenka nuolatinis arba epizodinis vaidmuo. Kita dalis – turintys tapybos, skulptūros ar dizaino akademinius pagrindus bei greta kitų veiklos sričių ėmęsi kurti emalį. Būna ir dailės savamokslių. Dalyvavimas emalio meno laboratorijoje naudingas ne vien tiems, kuriems rūpi iš patyrusių profesionalų pasimokyti technologinių gudrybių. Pasak laboratorijos įkūrimo iniciatoriaus, projekto konsultanto Romo Tarvydo, pasitaiko, kad netikėtas naujoko sumanymas paklibina nusistovėjusį supratimą apie tai, kas ir kaip emalio mene darytina. Bet svarbiausia, ko tikisi ir ką randa dalyvaujantys emalio meno laboratorijoje – idėjų apykaita, kūrybingumo ir bendrystės atmosfera. Kai kurie Kintuose pradėtus kūrinius baigia namuose, dauguma darbuojasi vietoje nuo ryto iki vakaro. Supratingai stengiamsi anksti ryte plaktuku nekaukšėti ir vakarojimų per ilgai neužtęsti. Kaip daugumos kūrybinių dirbtuvių veikloje, vieną kūrinį menininkas palieka rengėjams ir per dvidešimt metų Kintų Vydūno kultūros centro emalio galerija yra sukaupusi apie 300 kūrinių kolekciją. Galerijos lankytojus pasitinka skoninga ekspozicija, visas pluoštas projekto „Pamario ženklai“ parodų , skirtų krašto istorijai, kultūrai, etnografijai, gamtovaizdžiui, katalogų. Jau 20 metų emalio menas Kintuose išlieka gyvybingas.“

 

Menotyrininkė Pillė Veljataga, 2022 m.

 

 

Projekto rėmėjai:

Šilutės rajono savivaldybė, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija

Organizatorius:

Kintų Vydūno kultūros centras

www.vydunocentras.lt

Close Menu
Pakeisti dydį
Kontrastas