Rusnė

 Šilutė

Žemaičių Naumiestis

 Stovykla - ekspedicija

 

 

    Pirmąkart žydų tautybės žmogus Švėkšnoje, vardu Elijas, rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1644 m..1695 m. čia tarp 700 miestelio gyventojų jau gyveno apie 100 žydų, o 1765 m. žydai sudarė pusę visų Švėkšnos miestelio gyventojų. Kaip ir kituose miesteliuose, Švėkšnoje žydai vertėsi amatais, prekyba, taip pat kitais verslais - turėjo parduotuvėles, nuomojosi malūnus, ūkius, smukles. Švėkšnoje jie kūrėsi  miestelio centre, kur buvo palankios sąlygos jų verslams plėtoti. Savo rankose jie tvirtai laikė prekybos monopolį - tarpukaryje Švėkšnoje būta apie 20 žydų parduotuvių.

    Iki 1925 m.gegužės 15 d. gaisro Švėkšnos miestelyje stovėjo 2 sinagogos, kurias gaisras sunaikino.

Vėliau vietoj vienos buvo pastatyta mūrinė sinagoga, kuri stovi iki šiol. Švėkšnos sinagoga stovėjo miestelio pagrindinėje aikštėje - kituose miestuose ir miesteliuose tai buvo neįprasta.

    Švėkšnos Žydų kapinės buvo šiaurinėje miestelio dalyje, atokiau nuo kelio į Veiviržėnus,dešinėje pusėje.Vokiečių okupacijos metais šios didelės ir senos, XVII a. vidurį siekiančios kapinės  buvo sunaikintos.

    Prieš Antrąjį pasaulinį karą Švėkšnoje žydai sudarė miestelio gyventojų daugumą - čia gyveno apie 400 žydų šeimų. Vokiečių okupacijos metais Švėkšnos miestelio žydų  bendruomenė buvo visiškai sunaikinta. Iš pradžių miestelio žydai buvo suvaryti į atskirą kvartalą - getą, kuris  buvo tarp sinagogos, Siaurosios ir Žydų (dabartinės J. Maciejausko) gatvių. Vėliau  vyrai buvo atskirti nuo šeimų ir išvežti į Šilutės (tuo metu Heydekrug) apskrityje  įkurtas darbo stovyklas, kur jie buvo priversti  kasti griovius, tiesti kelius, dirbti žvyro karjeruose ir panašiai. 1943 m. vasarą šios darbo stovyklos buvo likviduotos, o darbingi žmonės išvežti į Aušvico (Osvencimo) naikinimo stovyklą. Likę Švėkšnos gete žydų moterys, seniai ir vaikai buvo išžudyti. Jie buvo sušaudyti už 6 km. nuo Švėkšnos esančiame Inkaklių miškelyje.

 

į pradžią