Paroda „Miestas ir mada“ iš Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos

„Miestas ir mada“ – tai pirmoji Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos paroda Šilutėje.

Su paroda, skirta XIX a. pab. –XX a. pr. europietiškam miestiečių aprangos stiliui šilutiškiai ir miesto svečiai galės susipažinti nuo 2018 m. gegužės 22 d. iki rugsėjo 24 d.. Ekspozicija papasakos, supažindins su mados laikotarpiu prasidėjusiu 1880 m. ir trukusiu iki 1914 m., čia atsispindės Pirmojo pasaulinio karo pradžią.

To meto miesto mada pasižymėjo praktiškumu, neįprastomis pastelinėmis spalvomis. Tai leido ilgą laiką išlaikyti rūbus švarius, nes tuo metu cheminių valyklų nebuvo, o skalbimas rankomis reikalavo daug pastangų. Beveik visos to meto kelionėms ir vizitams skirtos suknelės buvo siuvamos iki žemės, tačiau jų šleifas buvo trumpesnis, nes jis buvo vakarinės ir  balinės suknelės dalis.  Tuo metu visos miesto gatvės buvo grįstos akmenimis, o vienintelis transportas –  arkliais kinkytos karietos. Aukštuomenės damų suknelės su žeme besivelkančiais šleifais sušluodavo visą gatvių purvą, tad moterims reikėjo suknelių apačią prisisegti specialiais spaustukais. Egzistavo suknelių fasonai su specialia kilpa, skirta pakelti šleifui, kad einant gatve jis  neišsiteptų.

Tais laikais moterims lieknesnę liemens apimtį padėdavo formuoti korsetai, kurie iš mados pasaulio išstumti tik XX a. pr. paryžiečio dizainerio Polio Puarė (Paul Poiret). Medicinoje pradėjus naudoti rentgeno aparatą, buvo įrodytas žalingas korseto poveikis moters vidaus organams. Tačiau nedideliuose Rusijos imperijos miesteliuose  korsetų damos neatsisakė iki 1914 metų.

Pagrindinis damų aksesuaras buvo skrybėlaitė, kuri prie puošnios šukuosenos  tvirtinama specialiais smeigtukais. Net ir pučiant stipriam vėjui, skrybėlaitė, prisegta tokiu smeigtuku, išlikdavo savo vietoje.

Damos į gatvę niekuomet neišeidavo be pirštinaičių, rankinuko – ridikiulio ir skėčio. Skėtis apsaugodavo moters veido odą nuo tiesioginių saulės spindulių, nes tais laikais buvo madingas blyškus veidas. Žinoma, vakarinė Rusijos imperijos dalis skyrėsi nuo rytinės savo  europietiškos mados artumu su nebūdingais jai folkloriniais motyvais aprangoje. Tačiau ir čia pastebimas susižavėjimas nėriniais, siuvinėjimu ir įvairiais stiliais. Pavyzdžiui, moderno stiliumi, kuris Lietuvoje vadinosi secesija. Jis atsirado prasidėjus Eifelio bokšto statybai Paryžiuje ir išliko iki Pirmojo pasaulinio karo. Būtent moderno stiliaus viešpatavimui skirta didžioji parodos „Miestas ir mada“ dalis, kurioje bus eksponuojama pasivaikščiojimo apranga, įvairių stilių apsiaustai, griežti moteriški kostiumėliai su vyriško kirpimo elementais „<em>taylor suit“ </em>stiliumi, suknelės, vasarinės ir žieminės, skirtos vizitams ir pasivaikščiojimams, vyriški ir vaikiški kostiumai, taip pat vestuvinės ir puošnios arbatos suknelės. Pristatoma suknelių ir aksesuarų paroda iš Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos sudomins bei nukels lankytojus į tą laiką, kuriame viešpatavo elegancija, moteriškumas ir geras skonis.

Komentavimo galimybė išjungta.